Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/components/com_k2/models/item.php on line 1198

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/components/com_k2/models/item.php on line 763

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/components/com_k2/models/item.php on line 1198

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/components/com_k2/models/item.php on line 1198

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/components/com_k2/models/item.php on line 1198

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/components/com_k2/models/item.php on line 1198

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/components/com_k2/models/item.php on line 1198

فواید آمیزش جنسی

امید زمانی by امید زمانی
سلامت جنسی

آمیزش سالم

وقتی که سرحال هستید مسلم است که تقویت سیستم ایمنی بدنتان یا حفظ وزن متعادل آخرین چیزی باشد که به آن فکر می‌کنید. ولی آمیزش خوب این تأثیرها و خیلی بیشتر از آن را بر سلامت شما دارد. دکتر جوی دیویدسون، درمانگر جنسی، می‌گوید: این نکته برای خیلی‌ها شگفت‌آور است ولی با این که آمیزش جنسی در بسیاری رسانه‌ها دیده می‌شود، این ابده که ما مخلوقاتی زنده و جنسی هستیم گاهی با کراهت و یا ترس و لرز روبرو  است. بنابراین یک نگاه واقعی به تآثیرهای مثبت آمیزش بر زندگی و سلامت جسمی و روحی ما برای بسیاری از مردم جالب است.

آمیزش از چندین راه ‌به بدن سود می رساند که شایعه یا تصور نیستند بلکه هر کدام پشتوانه‌ای از شواهد علمی دارند.

 

 

آمیزش استرس را برطرف می‌کند

بر اساس کزارش پژوهشگران اسکاتلنذی در مجله «بیولوژیکال سایکولوژی»  یکی از بزرگترین فواید آمیزش کاستن فشار خون و استرس است. آنها 35 زن و 22 مرد را بررسی کردند که فعالیت جنسی خود را ثبت می‌کردند. سپس آنها را در معرص موقعیت‌های استرس‌زا (مانند صحبت در برابر جمعیت یا محاسبات ریاضی ذهنی) قرار دادند و پاسخ فشار خون ایشان رابه استرس ثبت کردند. آنهایی که آمیزش داشتند پاسخ بهتری نشان دادند تا آنهایی که پرهیز کرده بودند یا رفتار جنسی دیگری داشتند.

آمیزش فشارخون را کاهش می‌دهد

مطالعه دیگری که در مجله «بیولوژیکال سایکولوژی»  چاپ شده نشان داد آمیزش مکرر مرتبط است با فشارخون دیاستولی (کمینه یا دوم) کمتر. این مطالعه شامل افرادی بود که با شریک جنسی خود زندگی می‌کردند. مطالعه دیگری رابطه‌ای بین در آفوش گرفتن همسر و فشار خون کمتر در زنان کشف کرد. همان گونه که می دانید پرفشاری خون عامل خطری برای بیماریهای عروقی قلب، حمله قلبی، مشکلات کلیوی و سکته مغزی است.

آمیزش ایمنی را تقویت می‌کند

سلامت جنسی خوب شاید به معنی سلامت جسمی بهتر باشد. هفته‌ای یک یا دوبار آمیزش با افزایش سطح پادتن ایمونوگلوبولین آ (IgA) همراه بوده است که شما را از سرماخوردگی و برخی بیماریهای دیگر محافظت می‌کند. دانشمندان دانشگاه ویلکس نمونه‌هایی از بزاق حاوی IgA از 122 دانشجو گرفتند که تعداد آمیزش خود را هم گفتند. آنهایی که در گروه «گاهی» یعنی هفته‌ای یک یا دوبار قرار گرفتند میزان IgA بیشتری نسبت به سه گروه دیگر داشتند. یعنی آنهایی که پرهیز می‌کردند، آنهایی که کمتر از یکی دوبار در هفته و آنهایی که «زیاد» سه بار یا بیشتر آمیزش داشتند.

آمیزش خود یک ورزش است

دکتر پتی بریتون، سکسولوژیست مقیم لوس آنجلس و رئیس انجمن آمریکایی درمانگران و آموزشگران جنسی، می‌گوید: «آمیزش نوعی ورزش مهم است که شامل تلاش جسمی و روانی برای موفقیت است.» فواید آمیزش به عنوان شکلی از ورزش بسیارند؛ آمیزش تناسب قلبی-عروقی، توان، انعطاف‌پذیری، تعادل و همچنین سلامت عاطفی شما را بهبود می‌دهد،

زن و شوهرآمیزش کالری‌ می‌سوزاند

سی دقیقه آمیزش 85 کالری یا بیشتر انرژی می‌سوزاند. هرچند کم است ولی اندک اندک جمع گردد: 42 جلسه نیم ساعته 3570 کالری میسوزاند که برای کاهش وزنی معادل نیم کیلو کافی است. میزان کالری مصرفی هنگام آمیزش با پیاده روی 3 کیلومتر در ساعت برابر است. اگر جلسات تان را یک ساعته کنید می‌توانید آن نیم کیلو را در 21 جلسه بسوزانید!

آمیزش سلامت فلب وعروق را بهبود می بخشد

با این که برخی سالمندان نگرانند که تلاش جسمی هنگام آمیزش ممکن است سکته مغزی ایجاد کند، اما پژوهشگران انگلیسی خلاف آن را یافته‌اند. بر اساس مطالعه چاپ شده دز «مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه» دیده شد که در 914 مرد دنبال شده به مدت 20 سال تعداد آمیزش ارتباطی با وقوع سکته ندارد.

البته فواید قلبی آمیزش به همین ختم نمی‌شود. پژوهشگران دیده‌اند که آمیزش دوبار در هفته یا بیشتر خطر حمله قلبی در مردان را در مقایسه با آنهایی که کمتر از یک بار درماه آمیزش داشته‌اند نصف میکند

آمیزش اعتماد به نفس را زیاد می‌کند

افزایش اعتماد به نفس یکی از 237 دلیلی است که مردم آمیزش دارند. این نکته در مقاله پژوهشگران دانشگاه تگزاس در مجله «آرشیو رفتار جنسی» منتشر شده است. دکتر ژینا اوگدن درمانگر جنسی و مشاور ازدواج در کمبریج می‌گوید علاوه بر این آنهایی که اعتماد به نفس دارند هم از آمیزش برای تقویت آن استفاده می‌کنند. او میگوید :«یکی از دلایلی که مردم برای انجام آمیزش بیان می‌کنند احساس بهتر درباره خویشتن است. آمیزش خوب با اعتماد به نفس شروع می‌شود و اگر آمیزش عاشقانه، پیوندزننده و دلخواه باشد آن را افزایش می‌دهد.»

آمیزش تندرستی شما را تقویت می‌کند

آمیزش مانند هر فعالیتی که ارتباط نزدیک و عاشقانه شما با شریک جنسیتان را بهتر کند، هم اعتماد به نفس را بیشتر می‌کند و هم احساس خوشی کلی شما را بهتر می‌کند. مطالعات نشان داده است افراد دارای شبکه حمایتی قوی سالم‌تر و خوشحال‌تر از افراد فاقد آن هستند.

آمیزش صمیمیت را بیشتر می‌کندزوج خوشحال

آمیزش و اوج لذت آن میزان هورمون اکسی‌توسین را افزایش می‌دهد. ماده‌ای که هورمون عشق نامیده می‌شود و موجب احساس دلبستگی و اعتماد می‌شود. پژوهشگران دانشگاه پیتسبورگ و دانشگاه کارولینای شمالی 59 زن قبل از یائسگی را پیش و پس از تماس گرم با همسرانشان که با در آغوش گرفتن تمام می شد، بررسی کردند و دیدند با تماس بیشتر سطح اکسی‌توسین ایشان بالاتر است. اکسی‌توسین باعث می‌شود نیاز به پرستاری و پیوستگی را احساس کنیم. اکسی‌توسین بالاتر با احساس سخاوتمندی نیز همراه است. بنابراین اگر ناگهان احساس کردید نسبت به شریک جنسی خود بیش از پیش سخاوتمند شده‌اید دلیلش هورمون عشق است!

آمیزش درد را کاهش می‌دهد

وقتی هورمون اکسی‌توسین به اوج برسد، اندورفین‌ها ترشح می‌شوند و درد کاهش می‌یابد. بنابراین اگر سردرد، درد مفاصل یا علائم پیش از قاعدگی شما پس از آمیزش برطرف می‌شود آن را مدیون مقادیر بالای اکسی‌توسین هستید.

اکسی‌توسین همان اکسیر عشق است

در مطالعه‌ای که در «بولتن طب و زیست‌شناسی تجربی» چاپ شده تآثیر هورمون اکسی‌توسین بر درک درد را در یک تجربه با 48 داوطلب بررسی کردند. داوطلبان بخار اکسی‌توسین را استنشاق کردند و سپس به دستشان سوزن زده شد و مشخص شد اکسی‌توسین آستانه درد را بیش از نصف کاهش داده است.

آمیزش خطر سرطان پروستات را کم می‌کند

پژوهشگران استرالیایی در مجله ارولوژی بین‌الملیی بریتانیا گزارش کردند که انزال منظم به خصوص در مردان 20 و چند ساله ممکن است خطر سرطانپروستات را در اواخر عمر کم کند. آنها مردانی که دچار سرطان پروستات بودند و آنهایی که نبودند را دنبال کردند ارتباطی بین سرطان پروستات با تعداد شرکای جنسی در 30، 40 یا 50 سالگی پیدا نکردند. ولی دریافتند مردانی که پنج بار یابیشتر در هفته در دهه بیست زندگی خود داشته‌اند بعدها خطر ابتلایشان به سرطان پروستات یک سوم کاهش مییابد.

مطالعه دیگری در مجله انجمن آمریکایی پزشکی نشان داد انزال مکرر یعنی 21 بار یا بیشتر در ماه با کاهش خطر سرطان پروستات در سالمندان در مقایسه با انزال 4 تا 7 بار در ماه همراه است.

آمیزش ماهیچه‌های کف لگن را تقویت می‌کند

برای زنان انجام نرمش‌های عضلات کف لگن به نام کگل هنگام آمیزش فواید چندی دارد از جمله لذت بیشتر، تقویت عضلات آن منطقه و کمک به کاهش خطر بی‌اختیاری در سالمندی. برای انجام یک تمرین کگل ساده باید عضلات کف لگن را مانند هنگامی که می‌خواهید جلوی پیشاب خود را بگیرید، سفت کنید، تا سه بشمارید سپس شل کنید.

سایر فواید تمرین کگل

تمرین کگل علاوه بر لذتبخش‌تر کردن آمیزش چند فایده دیگر هم دارد. تقویت ماهیچه‌های کف لگن می‌تواند از پرولاپس (افتادگی) رحم، مثانه و واژن جلوگیری کند. عضلات کف لگن به دلایلی مانند بچه‌دار شدن، چاقی و در سن بالاتر ضعیف می‌شوند. تمرین کگل از عواقب ضعف عضلات کف لگن جلوگیری می‌کند.زن و شوهر

آمیزش به خواب بهتر کمک می‌کند

بنابر پژوهش‌ها اکسی‌توسین آزاد شده در هنگام اوج لذت جنسی خواب را هم بهتر میکند. خواب کافی هم خودش با بسیاری چیزهای خوب دیگر مرتبط است از جمله حفظ وزن مناسب و فشار خون متعادل. اگر دقت کرده باشید درمی‌یابید چرا مرد شما لحظه‌‌ای فعال است و لحظه بعد خرناس می‌کشد!

آمیزش به شکل یک تلاش جسمی نیز به خواب کمک می‌کند

علاوه بر نقش هورمون‌ها تلاش جسمی آمیزش هم به آرامش و خواب بهتر کمک می‌کند. آنهایی که منظم ورزش می‌کنند بهتر به خواب می‌روند و خواب آرامش‌بخش‌تری دارند. همان طور که پیشتر اشاره شد آمیزش خودش یک نوع ورزش است.

خلاصه: دانستید که آمیزش به دلایل مختلف برای سلامت شما خوب است ولی هرگز فکرش را نمی‌کردید که فواید آن فراتر از تخت خواب باشد!

منبع:

Reviewed by Melissa Conrad Stöppler, MD on Monday, October 17, 2011

http://www.medicinenet.com/sexual_health_pictures_slideshow/article.htm

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home2/zamaniin/public_html/omid/templates/gk_writer/html/com_k2/templates/default/item.php on line 235
آخرین ویرایش دریکشنبه, 09 آذر 1393 12:54
(0 رای‌ها)
بازدید 30214 بار

محتوای بیشتر در این بخش:

استفاده صحیح از کاندوم چگونه است؟ »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید