درس هشتم - تزریق سالمتر

Published in کارگاه

 

S8-Safer Injectionبرنامه­­­هاي سرنگ و سوزن، يكي از پرچالش­ترين برنامه­هاي كاهش آسيب بوده است. مخالفان اين برنامه معتقدند ارائه وسايل تزريق به افراد مصرف­كننده، عملاً تزريق را مورد تشويق قرار داده و احتمال تبديل رفتار غيرتزريقي (خوراكي، استنشاقي،...) به رفتار تزريقي را افزايش مي­دهد. با اين­حال مطالعات نشان مي­دهند كه نه­ تنها ميزان انتقال اچ­آي­وي در افراد تحت پوشش اين برنامه كاهش چشم‌گير يافته و از رفتار تزريق مشترك، در حد قابل ملاحظه­اي كاسته شده است، بلكه در بعضي از جوامع تحت مطالعه، رفتار تزريقي نيز كاهش يافته است. به نظر مي­رسد دليل اين امر، آموزش­هايي است كه در كنار ارائه وسايل تزريقي به افراد مصرف­كننده داده مي­شود. علاوه بر اين ورود بعضي از اين افراد، به سيستم درماني و قطع روش تزريقي مصرف، دليل ديگري براي كاهش اين رفتار است.

آن‌چه برنامة سرنگ و سوزن را تبديل به برنامه­اي جذاب مي­كند، اين است كه "هزينه­- اثربخشي" مناسبي دارد، يعني در مقايسه با هزينة تحميل­شده در اثر انتقال اچ­.آي.­وي و ديگر بيماري­هاي عفوني، هزينه­اي اندك دارد. از طرف ديگر، سود اين برنامه­ها نه تنها به مصرف­كنندگان مواد، بلكه به همسران، فرزندان، و ديگر افراد نزديك در ارتباط با آن‌ها نيز مي­رسد. اين اتفاق، هم به اين دليل است كه با ارائه سرنگ و سوزن، احتمال انتقال كاهش مي‌يابد، و هم به دليل ارائه آموزش­هاي همراه در زمينه انتقال اچآي وي، هپاتيت و ديگر بيماري­هاي منتقله از راه تزريق مشترك يا ارتباط جنسي محافظت­نشده است. از طرفي، اولين ارتباط بعضي از مصرف­كنندگان مواد با سيستم كاهش آسيب از طريق برنامه­هاي سرنگ و سوزن اتفاق مي­افتد، و احتمال درگيرشدن آن‌ها در ديگر برنامه­ها، مانند درمان نگهدارنده با مواد آگونيست افيوني يا برنامه­ ارتباط جنسي ايمن، به اين ترتيب افزايش مي‌يابد.

در برنامه­هاي سرنگ و سوزن، ارائه وسايل تزريق مي­تواند در مكان­هاي ثابت (مانند مراكز گذري و زندان) انجام شود، يا گروه­هاي نيازمنديابي[1] اين وسايل را به افراد گروهِ هدف تحويل دهند. ضمن اين‌كه در بعضي از كشورها (و حتي بعضي از شهرهاي ايران)، دستگاههاي خودكار[2]، سرنگ را به طور شبانه­روزي در اختيار افراد قرار مي­دهد. براي استفاده از اين ماشين­ها، گاهي نياز به صرف هزينه­اي اندك است، و گاهي با ارائه كارت­هاي خاص، يا ورود شمارهاي خاص، سرنگ دريافت مي­شود. در بعضي از موارد، به بعضي از مصرف­كنندگان تزريقي مواد، وسايل تزريق به ميزاني بيشتر از مورد نياز خودش تحويل داده مي­شود تا او اين وسايل را به ديگر مصرف­كنندگان برساند.

اما برنامة سرنگ و سوزن، همان­گونه كه گفته شد، تنها ارائه وسايلِ تزريق نيست، بلكه يكي از قسمت­هاي مهم آن، آموزش است. اين آموزش در زمينه شناخت مواد، خطرات ناشي از مصرف آن، اچآيوي - ايدز و ديگر بيماري‌هاي عفوني مانند هپاتيت و راه­هاي انتقال آن­ها، رفتار تزريق سالم، ارتباط جنسي سالم، استفاده از كاندوم، و ديگر موضوع­هاي مربوط به برنامه­هاي كاهش آسيب است.


Outreach

Vending machine

Attachments:
Download this file (S8-Safer injection.pdf)S8-Safer injection.pdf[اسلایدهای درس هشتم : تزریق سالمتر]2899 kB