کاهش انگ و تبعیض پیرامون ایدز و اعتیاد

Published in کارگاه

S4- Stigmaاچ‌آی‌وی و ایدز پدیده‌ای دارای بار احساسی و عاطفی است که اغلب با ترس، تبعیض و پیش داوری همراه است. خرافه، سوء تفاهم و بدرفتاری می تواند ناشی از احساس هراسی باشد که پیرامون اچ‌آی‌وی و ایدز در جامعه وجود دارد. همچنین صحبت کردن با مراجعان در زمینه بیماری که زندگی آنها را تهدید می کند می تواند برای کارکنان سلامت استرس‌زا و ناراحت‌کننده باشد.

 

افرادی که به اچ‌آی‌وی و ایدز مبتلا شده اند به دلیل رفتارهای پرخطر خود یا نزدیکانشان بوده است نه به سبب هویت ایشان، پس نباید این پیش‌فرض را داشته باشیم که کدام افراد به اچ‌آی‌وی مبتلا خواهند شد و یا نمی‌شوند.

درخواست آزمایش اچ‌آی‌وی از مراجعان به صورت پیش‌شرط برای ارائه خدمات سلامت، حس امنیت کاذبی را به کارکنان حوزه مربوطه القاء میکند زیرا در دوره پنجره پادتن‌ها به میزان کافی وجود ندارد تا آزمایش را مثبت کند.

انجام آزمایش بدون اطلاع یا رضایت فرد، انتشار نتیجه آزمایش و یا انجام آزمایش بدون در نظر گرفتن مشاوره های قبل و بعد از آزمایش یک رفتار غیر اخلاقی است.

احتیاطات استاندارد بهترین راه اطمینان از پیشگیری از انتقال اچ‌آی‌وی در محیط بالینی است و می‌تواند استرس و هراس کارکنان و مراجعان مراکز سلامت از ابتلای به اچ‌آی‌وی را کاهش دهد.

در راستای تضمین کیفیت خدمات، حقوق تمام مراجعان باید رعایت شود. برای مراجعان اچ‌آی‌وی مثبت که اغلب در مراکز دریافت خدمات سلامت با تبعیض مواجه هستند باید حقوق ایشان شامل حرمت انسانی، رازداری و حریم خصوصی کاملا رعایت شود تا هنگام رجوع به خدمات احساس خوشایند و آسودگی داشته باشند.

ظهور همه‌گیری اچ‌آی‌وی و ایدز، ترس از انتقال اچ‌آی‌وی در محل کار سبب افزایش نگرانی کارکنان خدمات سلامت شده است. آموزش، نظارت و لوازم پیشگیری از عفونت در مراکز خدمات سلامت باید وجود داشته باشند تا بتوان یک محیط کار ایمن و عاری از استرس را برای کارکنان ایجاد کرد.

 

Attachments:
Download this file (S4 - Stigma Reduction.pdf)S4 - Stigma Reduction.pdf[اسلایدهای درس کاهش انگ و تبعیض]340 kB