اعتیاد و بیماریهای همراه

Published in کارگاه

S3 - Addictionدرحال حاضر بیشتر صاحب‌نظران حوزه اعتیاد معتقدند که اعتیاد اختلالی چندوجهی است و جنبه‌های روانی، جسمانی و اجتماعی را برای آن برمی‌شمرند. بر همین اساس درمان‌های گسترده دارویی، روان‌شناختی و مداخلات اجتماعی برای درمان و مهار این بیماری پیشنهاد شده است. به دلیل عوامل متعدد خطر که در افراد مختلف به درجات گوناگون موحب ابتلاء به این بیماری می‌گردد، باید تأکید کرد که برای درمان اعتیاد نیز نمی‌توان روشی واحد و همگانی را برای تمام بیماران توصیه کرد و درمانگران موظفند هر بیمار را به مثابه موردی ویژه مورد دقت قرار دهند و درمانی متناسب با شرایط وی طراحی و اجرا نمایند.

وقتی از کلمه درمان برای اعتیاد استفاده می‌کنیم به‌طور غیر مستقیم قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم که اعتیاد یک بیماری است. این اعتقاد طی دهه‌های اخیر در بین مردم و کارشناسان رواج بیشتری پیدا کرده است، تا پیش از آن اعتیاد فقط یک جرم تلقی می‌شد و بر همین اساس هیچ تفکری برای درمان معتادان قابل قبول نبود. اما امروزه جنبه‌های روانی، اجتماعی و جسمانی اعتیاد به عنوان یک بیماری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 يكي از گروه­هاي مهم در خطر ابتلا به ایدز و انتقال آن به ديگران، افراد مصرف­ كننده مواد هستند. اين انتقال، مي­تواند از راه تزريق مشترك يا از راه ارتباط جنسي غيرايمن رخ دهد. يعني، مصرف­ كننده موادي كه به ويروس مبتلا شده است، ممكن است با به اشتراك­ گذاشتن وسايل تزريق خود با ديگر مصرف­ كنندگان، يا ارتباط جنسي بدون استفاده از كاندوم، ويروس را به افراد سالم انتقال دهد. سرایت برخی هپاتیتهای ویروسی هم در بین مصرف کنندگان مواد رایج است.

علاوه بر بیماریهای جسمی مشکلات روانی و اجتماعی هم در بین مصرف کنندگان مواد شیوع بیشتری از مردم عادی دارد. مشکلاتی مانند افسردگی، وسواس، خودکشی، خشونت، بیکاری، دزدی، دستگیرشدن، تنش های خانوادگی و غیره.

 

كاهش آسيب ناشي از سوءمصرف، به اين معني است كه بپذيريم عده ­اي از مصرف­ كنندگان مواد، به هر دليل قادر يا حاضر به ترك مواد نيستند، و تلاش كنيم سياست­هايي را در اجتماع پيش بگيريم كه ميزان آسيب را در اين گروه و ديگر اعضاي جامعه كاهش دهد. باور كنيم، هرچند كه قبول آن سخت و ناراحت‌كننده باشد، كه در جامعه بشري تا به­ حال جامعه عاري از مواد وجود نداشته است، و احتمال وجود چنين جامعه ­اي در آينده نيز منتفي به نظر مي‌رسد. و بدانيم كه پذيرش مصرف مواد در جامعه، اگرچه زيبا و دلنشين نيست، اما واقعيت دارد و ما ناچاريم براي مقابله با آسيب­هاي ناشي از آن، به راه­هايي عملي، و نه رؤيايي، متوسل شويم.

 

Attachments:
Download this file (S3 - Addiction.pdf)S3 - Addiction.pdf[اسلایدهای بحث اعتیاد]1125 kB