درس دهم - آمیزش سالمتر

 

S10 Condom Useعفونت‌هاي آميزشي، در بخش عمده‌اي از جهان به‌عنوان يك مشكل بهداشتي محسوب‌ مي‌شوند.نقص در تشخيص و درمان عفونت در مراحل اوليه، ممكن‌است مسبب عوارض و مشكلات شديدي از جمله نازايي، مرگ جنين، حاملگي خارج از رحم، بيماري‌هاي بدخيم آنوژنيتال، مرگ زود هنگام و همچنین عفونت‌هاي نوزاد و شيرخوار شود. هزينة مراقبت فردي و ملّي عفونت‌هاي آميزشي مي‌تواند قابل توجه باشد. ظهور اچ‌آی‌وی و ايدز نیز توجه بيشتري را روي عفونت‌هاي آميزشي متمركز ساخته ‌است. بين عفونت‌هاي آميزشي و انتقال اچ‌آی‌ویارتباطي نزديك وجود دارد و مشخص شده ‌است كه هر دو حالتِ عفونت آميزشي (با زخم و بدون زخم)، خطر انتقال جنسيِ اچ‌آی‌وی را افزايش ‌مي‌دهد.

Attachments:
Download this file (S10-Condom use np.pdf)S10-Condom use np.pdf[اسلایدهای درس دهم : آمیزش سالمتر]1885 kB
ادامه مطلب: درس دهم - آمیزش سالمتر

درس هشتم - تزریق سالمتر

 

S8-Safer Injectionبرنامه­­­هاي سرنگ و سوزن، يكي از پرچالش­ترين برنامه­هاي كاهش آسيب بوده است. مخالفان اين برنامه معتقدند ارائه وسايل تزريق به افراد مصرف­كننده، عملاً تزريق را مورد تشويق قرار داده و احتمال تبديل رفتار غيرتزريقي (خوراكي، استنشاقي،...) به رفتار تزريقي را افزايش مي­دهد. با اين­حال مطالعات نشان مي­دهند كه نه­ تنها ميزان انتقال اچ­آي­وي در افراد تحت پوشش اين برنامه كاهش چشم‌گير يافته و از رفتار تزريق مشترك، در حد قابل ملاحظه­اي كاسته شده است، بلكه در بعضي از جوامع تحت مطالعه، رفتار تزريقي نيز كاهش يافته است. به نظر مي­رسد دليل اين امر، آموزش­هايي است كه در كنار ارائه وسايل تزريقي به افراد مصرف­كننده داده مي­شود. علاوه بر اين ورود بعضي از اين افراد، به سيستم درماني و قطع روش تزريقي مصرف، دليل ديگري براي كاهش اين رفتار است.

آن‌چه برنامة سرنگ و سوزن را تبديل به برنامه­اي جذاب مي­كند، اين است كه "هزينه­- اثربخشي" مناسبي دارد، يعني در مقايسه با هزينة تحميل­شده در اثر انتقال اچ­.آي.­وي و ديگر بيماري­هاي عفوني، هزينه­اي اندك دارد. از طرف ديگر، سود اين برنامه­ها نه تنها به مصرف­كنندگان مواد، بلكه به همسران، فرزندان، و ديگر افراد نزديك در ارتباط با آن‌ها نيز مي­رسد. اين اتفاق، هم به اين دليل است كه با ارائه سرنگ و سوزن، احتمال انتقال كاهش مي‌يابد، و هم به دليل ارائه آموزش­هاي همراه در زمينه انتقال اچآي وي، هپاتيت و ديگر بيماري­هاي منتقله از راه تزريق مشترك يا ارتباط جنسي محافظت­نشده است. از طرفي، اولين ارتباط بعضي از مصرف­كنندگان مواد با سيستم كاهش آسيب از طريق برنامه­هاي سرنگ و سوزن اتفاق مي­افتد، و احتمال درگيرشدن آن‌ها در ديگر برنامه­ها، مانند درمان نگهدارنده با مواد آگونيست افيوني يا برنامه­ ارتباط جنسي ايمن، به اين ترتيب افزايش مي‌يابد.

Attachments:
Download this file (S8-Safer injection.pdf)S8-Safer injection.pdf[اسلایدهای درس هشتم : تزریق سالمتر]2899 kB
ادامه مطلب: درس هشتم - تزریق سالمتر

درس ششم - مشاوره و آزمایش داوطلبانه

S6- VCTنگرانی کارکنان مراکز سلامت در رابطه با عفونت‌های منتقله از راه خون از جمله ‏اچ‌آی‌وی‏ باعث شده است که بعضی از کارکنان به خصوص آنهایی که اعمال ‏تهاجمی ‏انجام میدهند بدون دلیل موجه تقاضای آزمایش ‏اچ‌آی‌ویرا قبل از شروع هر عملیاتی بکنند.‏ این کارکنان عقیده دارند که اگر وضعیت ‏اچ‌آی‌وی‏ مراجعان را بدانند بهتر می‌توانند خود را از مواجهه حفظ کنند. این مسئله باعث اختلال در اجرای منسجم اقدامات جلوگیری از عفونت ‏در مراکز خدمات سلامت شده است که برای محافظت از همه کارکنان، مراجعان و جامعه طراحی شده‌اند.‏ از طرفی دیگر این امر ‏باعث نقض حقوق مراجعان در تصمیم‌گیری داوطلبانه و آگاهانه درباره سلامت خویش می‌گردد.‏

Attachments:
Download this file (S6-VCT.pdf)VCT slides[اسلایدهای مشاوره و آزمایش داوطلبانه]557 kB
ادامه مطلب: درس ششم - مشاوره و آزمایش داوطلبانه

درس هفتم- هپاتیتهای ویروسی

S7 -Hepatitisهپاتيت يك بيماري شايع است كه در اثر انواع ويروس ها، داروها، الكل و جايگزيني بافت چربي و ... در كبد و به علت التهاب كبد ايجاد مي شود. هپاتيت به دو نوع حاد و مزمن تقسيم مي گردد. هپاتيت هاي ويروسي جزء علل مهم درگيري كبد مي باشند،

يكي از عوامل مهم هپاتيت هاي ويروسي، هپاتيت ب مي باشد. اهميت هپاتيت ب، شيوع زياد اين بيماري و همچنين عوارض مهم كبدي و خارج كبدي است. هپاتيت ب يك مشكل مهم بهداشت عمومي در سراسر دنيا است و در حال حاضر سه چهارم مردم دنيا در نواحي با شيوع بالاي آلودگي هپاتيت ب زندگي مي كنند و حدود يك ميليون نفر در سال به علت عوارض حاد عفونت هپاتيت ب و همچنين عوارض مزمن آن نظير سيروز فوت مى كنند. سير بيماري از يك عفونت حاد تا يك بيماري مزمن، متفاوت مي باشد. معمولاً موارد حاد عفونت با هپاتيت ب، سير خود محدود شونده اي دارد و 1 تا 2 درصد از موارد حاد منجر به هپاتيت برق آسا مي گردد كه در 30 تا50 درصد موارد منجر به مرگ بيمار مي گردد. نوع مزمن هپاتيت ب نيز از يك عفونت بدون علامت تا هپاتيت مزمن علامت دار، سيروز و سرطان هپاتوسلولر متغير مي باشد.

Attachments:
Download this file (S7-Hepatitis .pdf)S7-Hepatitis .pdf[اسلایدهای درس هفتم : هپاتیت]4464 kB
ادامه مطلب: درس هفتم- هپاتیتهای ویروسی

درس چهارم-اچ‌آی‌وی و ایدز

New Pictureایدز سرنام عبارت (به انگلیسی:AIDS یا Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیش‌رونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌گردد، که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به «فرصت طلب» است که یک بدن سالم معمولا قادر به مبارزه با آنهاست ولی بدن بیمار مبتلا به ایدز در برابر آنها مقاومتی ندارد. در نهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌گردد به طوری که بیماری‌های پولمونیت و سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است.

Attachments:
Download this file (S4-HIV for TOT.pdf)S4-HIV for TOT.pdf[اسلایدهای درس چهارم - اچ آی وی و ایدز]1478 kB
ادامه مطلب: درس چهارم-اچ‌آی‌وی و ایدز