دوره‌ی پنجره

Published in ایدز

دوره‌ی پنجره:

window periodدوره‌ی پنجره در باره اچ‌آی‌وی مدت زمانی است که ظول می کشد تا پس از ورود ویروس به بدن (یا آخرین رفتار پرخطر) دستگاه ایمنی بدن بتواند به مقداری پادتن برای آن بسازد که بشود در آزمایش کشفش کرد. بدین ترتیب همچنان که در تصویر هم میبینید پیش از پیدایش پادتن میشود قطعات ساختمانی یا ژنتیکی ویروس را در خون کشف کرد.  یعنی میشود از سنجش پروتئین p24 که در بدنه ویروس است و یا ماده ژنتیکی با آزمایش PCR کمک گرفت. البته آنها هم بلافاصله پس از ورود ویروس امکان کشف ابتلا را ندارند که به این ناپیدایی مطلق دوره کسوف گفته میشود.

تا حدود اواسط دهه 90 میلادی توانایی تکنیکی کشف پادتن کم بود و به همین دلیل دوره پنجره را حتی تا 6 ماه در نظر می گرفتند.    درمقالاتومنابعاخیر دوره پنجره را برایتست الایزابه طور متوسط 21-24 روز ذکر می کنند. راهنمای ایدز بریتانیاهم دوره پنجره را برای کیتهای نسل چهارم یکماه در نظر گرفته است (با اطمینان 95 درصد).راهنمای تشخیص آزمایشگاهی استرالیا هم نوشته در 99 درصد مبتلایان تا سه ماه پادتن تشکیل می شود و حداکثر دوره پنجره برای الایزا  12 هفته است.cdc آمریکاهم گفته 97 درصد افراد در سه ماه پادتن  دارند و در موارد نادری تا 6 ماه می رسد. در  این منبعحداکثر و حداقل  دوره پنجره برای کیتهای الایزای نسل سوم (14-40) و چهارم (10-28) و پی سی آر (9-30) با هم آمده است.  در آزمایش های سریع (Rapid Test) چون فرصت چندانی برای واکنش مواد وجود ندارد دوره پنجره ممکن است طولانیتر باشد. 

دوره پنجره برای هپاتیت بی تعریفش با اچ‌آی‌وی تفاوت دارد و معمولا در ماه پنجم تا ششم پس از ابتلا دیده می شود در واقع وقتی است که هم اچ بی اس آنتی ژن و هم  آنتی اچ بی اس آنتی بادی در خون یافت نشوند. برای هپاتیت سی هم حدود 2 تا 4 ماه طول می کشد تا آنتی بادی در خون دیده شود.دوره پنجره برای هپاتیت سی طولانی است و حدود 90 درصد تا سه ماه پادتن قابل شناسایی است.

در ابتلای همزمان به اچ‌آی‌وی و هپاتیت سی ممکن است تولید پادتن هر دو به تأخیر بیفتد بنابراین بهتر است از روشهای دیگر مثل پی سی آر برای تشخیص کمک گرفته شود. در ضمن هپاتیت سی به ندرت از راه آمیزش منتقل می شود و اگر فقط رفتار آمیزشی داشتید نیاز به بررسی آن نیست.

Tagged under: دوره پنجره