آیا ابتلا به اچ‌آی‌وی علامت دارد؟ ‏

Published in ایدز


ACUTE HIV INFECTION

حدود نيمی از افرادی که تازه به اچ‌آی‌وی مبتلا می شوند در عرض دو تا چهار هفته به علائمی شبيه آنفولانزا مبتلا می شوند. اين علائم شامل تب، خستگی، دانه های پوستی، درد مفصل، سردرد و تورم در غدد لنفاوی است. 

البته چون این علائم در بیماری‌های بسیاری دیده می شوند اگر بیمار به پزشک در مورد رفتارهای پرخطر قبلی خود چیزی نگوید، ممکن است از تشخیص اچ‌آی‌وی غفلت شود. پس از آن افراد مبتلا وارد دوره بدون علامت می شوند که در آن در ظاهر سالم ولی دچار بیماری هستند.در برخی از افراد دچار اچ‌آی‌وی سالها طول می کشد تا مرحله ايدز ظاهر شود (بسته به راه سرایت، تعداد ویروس وارد شده، وضعیت دستگاه ایمنی و تغذیه فرد و ....) و در اين مدت آنها احساس سلامت کرده و هيچ علائم آشکاری از حضور اين ويروس ندارند.

 

در کشور ما بیش از80 درصد مبتلایان به اچ‌آی‌وی حتی خودشان نمی دانند که به این ویروس دچار هستند. بنابراین نظرهایی از قبیل جداکردن افرادی که با اچ‌آی‌وی زندگی میکنند از جامعه و قرنطینه ایشان غیرممکن، غیرمنطقی و غیر انسانی است.

آغاز مرحله ایدز با تورم  گره های لنفاوی در جاهای مختلف بدن، کاش وزن شدید، اسهال های طولانی و عفونتهای مکرر ریوی مشخص میشود و هر چه تعداد گلبولهای سفید بدن کمتر شود بیماریها متنوع تر و شدید تر خواهند بود.