سه دوست" آمیزش سالمتر را ترویج میکنند"

3amigos فرودگاه«سه دوست» نام مجموعهای از بیست انیمیشن است که برای ترویج آمیزش سالمتر طراحی شده است. سه کاراکتر به شکل کاندوم شخصیتهای اصلی این مجموعه را تشکیل میدهند که در ماجراها و موقعیتهای مختلفی پیامهای بهداشتی را به مخاطبان میدهند. این مجموعه در سال 2004 با همکاری بیش از 80 داوطلب در کشورهای کانادا، هندوستان و آفریقای جنوبی به تهیهکنندگی فردوس خراس و  برنت کین تولید شده، به 42 زبان دنیا از جمله فارسی ترجمه و صداگذاری شده و تاکنون در بیش از 100 کشور جهان استفاده شده‌ است. تلویزیونهای زیادی آنها را تا مدتها حتی گاهی روزی 20 بار به صورت رایگان پخش میکردند تا مردم را درباره خطر ایدز و آمیزش بدون کاندوم آگاه کنند.

ادامه مطلب: سه دوست" آمیزش سالمتر را ترویج میکنند"

کارگاه اصول آگاه‌سازی و ارتباطات

کارگاه اصول ارتباطاتاین کارگاه به سفارش دفتر جرم و مواد سازمان ملل متحد و ستاد مبارزه با مواد مخدر برای سازمانهای غیردولتی فعال در زمینه درمان، پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد برگزار شد. در این کارگاه  شرکتکنندگان با اصول ارتباطات اقناعی و ارتباطات سلامت آشنا شدند و علاوه بر آن با استفاده از روش‌های یادگیری مشارکتی و فعال مراحل برنامه‌ریزی و کاربرد انواع ارتباطات (بین فردی، گروهی و جمعی) و رسانه‌های مختلف را تمرین و محصولاتی متناسب با اهداف کاربردی خود طراحی کردند. از جمله طراحی بروشور، پوستر را تمرین کردند و اصول طراحی وبسایت را  فراگرفتند.

شرکت‌کنندگان همچنین با اصول روابط عمومی و نحوه تعامل با رسانه‌ها آشنا شدند و تمرین‌هایی در زمینه حمایت‌جویی انجام دادند و کاربرد روشهای مختلف پژوهشی برای  پایش و ارزشیابی برنامه‌های ارتباطی مرور کردند.  این کارگاه با استقبال و مشارکت فعال شرکت‌کنندگان انجام شد و نتایج ارزشیابی پس آزمون نشانگر تأثیر معنی‌دار آموزشها در دانش و نگرش ایشان بود.

ادامه مطلب: کارگاه اصول آگاه‌سازی و ارتباطات

ارتباطات راهبردی

P process in strategic communication

براي ارتباطات راهبردي لازم است كه ابتدا راهكاري روشن با اهداف خاص تبيين شود. فرايند P چارچوبي است براي هدايت كارشناسان ارتباطات كه دست اندر كار برنامه ريزي براي ارتباطات راهبردي هستند. اين روش گام به گام به كارشناسان ارتباطات كمك ميكند تا مفاهيم مبهم در بارة تغييرات رفتاري را به برنامه‌هاي راهبردي و مشاركتي با اثرات قابل اندازه گيري بر مخاطبان مورد نظر تبديل نمايند.

از فرايند P براي طراحي برنامه‌هاي ارتباطي استفاده ميكنند، برنامه‌هايي كه موضوع‌هاي بسياري را در برميگيرند مانند تشويق رفتارهاي امن جنسي جهت جلوگيري از انتقال ويروس HIV. افزايش بقا كودكان، كاهش مرگ و مير مادران، انتشار هرچه بيشتر وسايل پيشگيري از بارداري، جلوگيري از سرايت بيماريهاي عفوني، يا بهبود سلامت محيط زيست.

Attachments:
Download this file (P-process.pdf)P-process.pdf[بروشور معرفی فرایند پی - مرکز برنامه های ارتباطی دانشگاه جانز هاپکینز]161 kB
ادامه مطلب: ارتباطات راهبردی

الگوی ارتقاء سلامت پرسید-پروسید

Precede Proceed model

به منظور برنامه ریزی جهت انجام تغییرات فردی و اجتماعی در راستای سلامت الگوها و روشهای متنوعی در سالهای اخیر پیشنهاد شده است. معروف ترین آنها مدل پریسید-پروسید است. الگوي برنامه ريزي پريسيد[1] را در سال ١٩٨٠ دكتر گرين و همكارانش تدوين كردند كه در طي سه دهه، با افزايش بخش پروسيد[2] به آن، تكميل شد . اكنون الگوي پريسيد-پروسيد معروف ترين و رايج ترين الگوي برنامه ريزي در زمينه آموزش بهداشت وارتقاي سلامت است . اين الگو از دو بخش پريسيد و پروسيد تشكيل شده است. به طور كلي، در قسمت پريسيد، به پرسش هايي از قبيل چه چيزي، به چه دليل و چه كسي پاسخ داده ميشود، و در بخش پروسيد منابع، موانع، خط مشي ها، مقررات و عوامل سازماني و همچنين طراحي، اجرا و ارزشيابي برنامه مورد بررسي قرار مي گيرد. الگوي برنامه ريزي پريسيد-پروسيد (شكل 1) شامل ٩ مرحله است

ادامه مطلب: الگوی ارتقاء سلامت پرسید-پروسید

ارتباطات برای تأثیر رفتاری چیست؟

دکتر اورلد حسین - مبدع متد کمبی Dr Everold Hosein COMBI inventor

ارتباطات برای تأثیر رفتاری (COMBI) یک بسیج اجتماعی است که برای بسیج کردن همه تاثیرات اجتماع و شخصی با هدف انجام رفتارهای شخصی و خانوادگی هدایت می شود. و فرایندی است که با هدف درگیر کردن افراد و خانواده ها در توجه به رفتارهای سالم توصیه شده و برای تشویق به اتخاذ و تداوم آن رفتارها  به صورت استراتژیکی مداخلات ارتباطی متنوعی را باهم در می آمیزد. COMBI درس های زیادی از50 سال آموزش و ارتباطات سلامت را در یک راهبرد معطوف به رفتار و مردم-محور به کار می گیرد. COMBI همچنین از تجربه بخش خصوصی در ارتباطات با مشتری سود میبرد.

این متدولوژی به طور تاثیر گذاری فنون آموزش سلامت، اطلاعات-آموزش-ارتباطات، بسیج اجتماعی، ارتباط با مشتری و تحلیل بازار را باهم درمی آمیزد تا هوشمندانه و به دقت به نتایج رفتاری مشخص برای سلامت هدف گذاری رهنمون شوند.

COMBI تشخیص می دهد که در سلامت هدف نهایی تاثیر رفتاری است؛ کسی کاری انجام بدهد.

همچنین به این مطلب تاکید دارد که: ما به اطلاعات، آموزش، متقاعد شدن، درگیر شدن اجتماع، خیزش اجتماعی، دولت متعهد، و نیز به بینش کاسبکارانه نیازداریم که بر تصمیم گیری و رفتار مشتریان تمرکز کرده برای رفتارهای سالم به کار گرفته می شود.

ادامه مطلب: ارتباطات برای تأثیر رفتاری چیست؟