• استقبال از فیلمی درباره ایدز در قرقیزستان
 • ماجرای یک روز بارانی
 • Iran: PLHIV given airtime to speak out
 • ده نکته کلیدی در زمینه ارتباط برای توسعه
 • ارتباطات برای تأثیر رفتاری چیست؟

فیلم امتحان عشق

بیشکک: فیلمی که مخمصه افرادی را که با اچ‌آی‌وی در قرقیزستان زندگی می‌کنند نشان می‌دهد به شدت مورد استقبال مردم شهرنشین این کشور قرار گرفته‌است. جایی که شیوع ویروس فزاینده است.

این فیلم که «امتحان عشق» نام دارد و واقعیت‌های جامعه قرقیز را در تلاش برای رفع الگوها و انگهای سنتی درباره بیماری به تصویر کشیده است.

«تو پسر من نیستی. من دیگه تو رو نمی‌خوام. چطور می‌تونم تو چشم مردم نگاه کنم؟» گفته‌های پدر عادل که شخصیت اچ‌آی‌وی مثبت فیلم است در حالی که مادر عادل با صدای بلند گریه می‌کند طوری که انگار او مرده است. اما خواهرش پشت برادر قرار می‌گیرد:«چرا شما این طور می‌کنید؟ او هنوز زنده است،  نمرده»

شاهد جذابیت فیلم تأثیر چشمگیری است که پس از پخش در شبکه تلویزیونی کورت در پایتخت و استانهای شمالی و جنوبی داشته‌است. جازگل یک دانشجوی ۱۹ ساله در دانشگاه آموزشی قرقیز می‌گوید:«من واقعا این فیلم را دوست دارم. بسیار جذاب و مفید است. راستش از سریالهای طولانی خسته‌شده‌ام. چیز‌های زیادی درباره اچ‌آی‌وی و ایدز آموخته‌ام از جمله این‌که افراد اچ‌آی‌وی-مثبت هم افرادی معمولی مانند ما هستند و ما فقط باید به آنها کمک کنیم.»

Read More

نشست آموزشی درباره ایدز- دبیرستانی در تهران

مهشید یک از دانش آموزان دبیرستانی غیرانتفاعی شمال تهران در مسؤولان مدرسه را متقاعد می کند تا برای اطلاع رسانی درباره ایدز کلاسی آموزشی با دعوت از یک پزشک برگزار کنند. پس از هماهنگی های لازم بنا می شود یک زنگ کلاس های سوم و پیش دانشگاهی به این امر اختصاص یابد. در یک روز بارانی اسفند ۸۳ سه نفر وارد مدرسه می شوند که دیدن آنها برای دانش آموزان تازگی دارد و دانش اموزان با نگاه های کنجکاوانه آنان را برانداز می کنند به خصوص که یکی از آنها گیتاری به دست دارد. ایشان به دفتر مدیر مدرسه راهنمایی می شوند و پس از اندکی صحبت  به یکی از اتاقهای بزرگتر مدرسه که رو به حیاط دارد می روند. پس از آن که مربی بهداشت مدرسه مهمانان را که از یک سازمان غیردولتی آمده اند معرفی می کند دانش آموزان و معلمان به صحبتهای پزشک گوش می دهند که درباره اچ‌آی‌وی و ایدز و فرق آنها با یکدیگر، راههای سرایت و تاریخچه این پدیده در جهان و ایران صحبت می کند، سپس به دوستانش اشاره می کند و از دانش آموزان می پرسد شما با دیدن ظاهر ایشان می اوانستید بفهمید که به اچ‌آی‌وی مبتلا هستند؟ 

Read More

"The Image of Life" talk show on IRIB TV channel 2TEHRAN, 5 December  2005- Iranian HIV positives have been given the chance to speak on national television channels about critical issues on HIV/AIDS and related to World AIDS Day.

For the first time in the region a woman living with HIV/AIDS appeared unmasked on TV channel 2 during a talk show on 30 Nov. She spoke up frankly about her status and said: “I am glad of having the opportunity to talk to a lot of my people because I became HIV positive for the lack of knowledge. I have tried since the first day of knowing my status to deliver true and accurate information about HIV/AIDS to everyone.” When being asked about why she decided to sit faced to the camera, she replied: ”I want to say that HIV/AIDS is not like that many people imagine, the public should realize PLWHAs are not isolated from the society and are prosperous, that is the reason I am here”

Read More

DW VN Posters-cerpad1

ده نکته زیر[i] به برخی از ابهامات و تصورات غلط موجود درباره ارتباط به خصوص در حیطه توسعه می پردازد. این تصورات غلط اغلب عاملی برای سوء‌تفاهمها بوده و سبب استفاده غیر‌مؤثر و متناقض مفهوم و رویه های ارتباط شوند. دو نکته اول این مبحث به ارتباط به صورت کلی پرداخته و دیگر نکات به طور خاص به ارتباط برای توسعه می پردازند.

١- "ارتباطات" و "ارتباط" متفاوت هستند. «ارتباطات» اساسا به فعالیت ها و محصولات از جمله فن آوری های اطلاعاتی، تولیدات رسانه ای و خدماتی از قبیل اینترنت، ماهواره، رادیو و تلویزیون و غیره اشاره می کند. ولی «ارتباط» درباره فرایند ارتباط است که به جای اطلاع رسانی و تولیدات رسانه ای بر عملکرد گفتمانی و تحلیلی آن تاکید دارد. این تفاوت گذاری در سطوح نظری، روش شناختی و عملیاتی بسیار قابل توجه است.  [1]  

٢-  تفاوت واضحی میان ارتباط روزمره و ارتباط حرفهای وجود دارد. چنینجمله ای ممکن است بدیهی به نظر برسد اما ارتباط روزمره و حرفه‌ای اغلب چه آشکارا و چه ناپیدا یکسان قلمداد می شوند مانند این جمله " او بسیار خوب ارتباط برقرار می کند، در نتیجه ارتباط برقرار کننده خوبی است." شخصی که به خوبی ارتباط برقرار می کند لزوما نمی تواند بصورت موثر و حرفه ای از ارتباط استفاده کند. تمامی انسان ها بصورت ذاتی از هنگام تولد قادر به ارتباط برقرار کردن هستند  اما هر انسانی قادر نیست که با استفاده از اصول و تجربة کاربردهای عملی ارتباطی راهبردی برقرار کند. کارشناس حرفه‌ای ارتباط (برای توسعه) نظریه‌ها و کاربست‌ها را به خوبی می‌شناسد و قادر است تا راهبردهایی موثر طراحی کند که تمامی رویکرد‌ها و روش های ارتباطی برای دستیابی به هدف در آن گنجانده شده باشند.

Read More

دکتر اورلد حسین - مبدع متد کمبی Dr Everold Hosein COMBI inventor

ارتباطات برای تأثیر رفتاری (COMBI) یک بسیج اجتماعی است که برای بسیج کردن همه تاثیرات اجتماع و شخصی با هدف انجام رفتارهای شخصی و خانوادگی هدایت می شود. و فرایندی است که با هدف درگیر کردن افراد و خانواده ها در توجه به رفتارهای سالم توصیه شده و برای تشویق به اتخاذ و تداوم آن رفتارها  به صورت استراتژیکی مداخلات ارتباطی متنوعی را باهم در می آمیزد. COMBI درس های زیادی از50 سال آموزش و ارتباطات سلامت را در یک راهبرد معطوف به رفتار و مردم-محور به کار می گیرد. COMBI همچنین از تجربه بخش خصوصی در ارتباطات با مشتری سود میبرد.

این متدولوژی به طور تاثیر گذاری فنون آموزش سلامت، اطلاعات-آموزش-ارتباطات، بسیج اجتماعی، ارتباط با مشتری و تحلیل بازار را باهم درمی آمیزد تا هوشمندانه و به دقت به نتایج رفتاری مشخص برای سلامت هدف گذاری رهنمون شوند.

COMBI تشخیص می دهد که در سلامت هدف نهایی تاثیر رفتاری است؛ کسی کاری انجام بدهد.

همچنین به این مطلب تاکید دارد که: ما به اطلاعات، آموزش، متقاعد شدن، درگیر شدن اجتماع، خیزش اجتماعی، دولت متعهد، و نیز به بینش کاسبکارانه نیازداریم که بر تصمیم گیری و رفتار مشتریان تمرکز کرده برای رفتارهای سالم به کار گرفته می شود.

Read More
 • فواید آمیزش جنسی

  آمیزش سالم

  وقتی که سرحال هستید مسلم است که تقویت سیستم ایمنی بدنتان یا حفظ وزن متعادل آخرین چیزی باشد که به آن فکر می‌کنید. ولی آمیزش خوب این تأثیرها و خیلی بیشتر از آن را بر سلامت شما دارد. دکتر جوی دیویدسون، درمانگر جنسی، می‌گوید: این نکته برای خیلی‌ها شگفت‌آور است ولی با این که آمیزش جنسی در بسیاری رسانه‌ها دیده می‌شود، این ابده که ما مخلوقاتی زنده و جنسی هستیم گاهی با کراهت و یا ترس و لرز روبرو  است. بنابراین یک نگاه واقعی به تآثیرهای مثبت آمیزش بر زندگی و سلامت جسمی و روحی ما برای بسیاری از مردم جالب است.

  آمیزش از چندین راه ‌به بدن سود می رساند که شایعه یا تصور نیستند بلکه هر کدام پشتوانه‌ای از شواهد علمی دارند.

   

   
  ادامه مطلب...